Kwartalnik Astrologia Profesjonalna

Dom VIII: fakty i mity

Izabela Podlaska-Konkel

Ósmy dom horoskopu ma złą opinię wśród astrologów. Przez stulecia uważany był za dom straty, strachu, a nawet śmierci. Astrologowie humanistyczni w dwudziestym wieku przypisali do niego wielkie pieniądze, seks i ukryte, grzeszne przyjemności. Czy dom ósmy jest rzeczywiście tak straszny i trudny, jak go malują?

Podstawowe cechy
Ósmy dom leży w trzeciej ćwiartce horoskopu, która opisuje nasze relacje z ludźmi, które tworzymy świadomie (opisuje je siódmy dom). Ćwiartka ta okazuje, co wspólnie z kimś posiadamy (dobra te symbolizuje ósmy dom) oraz wskazuje wspólny z innymi ludźmi obszar wierzeń, światopogląd i religię (co pokazuje dom dziewiąty). Ósmy dom należy więc do grupy, która opisuje, co możemy z ludźmi współtworzyć, dzielić i co nas z innymi łączy, a także czego od innych oczekujemy i co chcemy w zamian. Domy trzeciej ćwiartki reprezentują kolejno żywioł powietrza (VII dom - komunikacja, związki), wody (VIII dom - emocje, zależności) i ognia (IX dom - działanie w imię wspólnej idei). Brak w niej domu reprezentującego żywioł ziemi, co daje nam wskazówkę, że każdy z domów tworzących tę ćwiartkę będzie mniej nastawiony na wytwarzanie, nadawanie fizycznego kształtu czy gromadzenie dóbr.

Ósmy dom jest domem następującym, któremu przypisuje się jakość stałą, żywioł wody i powiązanie ze znakiem Skorpiona. Ósmy dom jest mało dynamiczny, bo to w domach kardynalnych coś się dzieje, a w domach upadających rzeczy poddawane są procesowi analizy, zmiany i doskonalenia. Natomiast w następującym wodnym domu ósmym sprawy i rzeczy ulegają zapisowi i zapamiętaniu w przepastnym świecie wspomnień i psychicznych uwarunkowań, które tworzą kolejne, coraz to głębsze warstwy naszej psychiki. W domach następujących rzeczy utrwala się i zachowuje, aby trwały wiecznie w całej swojej okazałości. W połączeniu z żywiołem wody daje to niematerialny świat przeżyć, uczuć, emocji, zależności, powiązań z innymi ludźmi, który umyka naszej uwadze i chowa się głęboko w nas. Dlatego ósmy dom jest tak trudny w interpretacji, bo wszystko, co się z nim wiąże lub obiekty, które się w nim znajdują, ukrywamy przed światem i samymi sobą.

Ósmy dom należy również do grupy domów, które nie tworzą klasycznego aspektu z ascendentem (ani sekstylu, ani kwadratury, ani trygonu, ani opozycji), przez co jest domem, do którego nie dochodzi światło, które symbolizowane jest w horoskopie przez punkt wschodu czyli ascendent. W greckiej astrologii aspekt był równoznaczny z dawaniem światła planecie czy domowi. Stąd później, w astrologii średniowiecznej i renesansowej, przypisywano temu domowi ciemność i ukryte sprawy.

Atrybuty Ósmyego Domu:
Dawne nazwy: Brama Piekła, Brama Hadesu, Portal Plutona, Epicataphora (gr. „zejście do podziemi”), Dom Śmierci
Władcy: Mars i Pluton
Kolor: ciemnozielony
Kierunki: zachodni, południowo-zachodni
Rodzaj: następujący
Płeć: żeński
Pora dnia: noc
Znak: Skorpion
Części ciała: genitalia, narządy rozrodcze
Choroby: hemoroidy, zatrucia, kamienie żółciowe, problemy z oddaniem moczu, zapalenie pęcherza, zatrucia wszelkiego rodzaju.

Przed zmierzchem
W swojej dziennej wędrówce po niebie słońce wschodzi o świcie na ascendencie, nabiera siły i światła im bliżej południa i medium coeli. Kiedy dotrze do szczytu dziesiątego domu, świeci całym swoim blaskiem i daje najwięcej ciepła. W dziewiątym domu wciąż jest silne, a w ósmym powoli zaczyna chylić się ku zachodowi, czyli jego światło i ciepło zanika. Godziny tuż przed zmierzchem są więc tą porą dnia, która przypada na ósmy dom. Słońce zaczyna zachodzić i tracić światło i ciepło, symbolicznie szykując się do zejścia do podziemi. Dlatego ten dom symbolizuje w astrologii niepewność, strach, stratę, niepokój i śmierć. Ósmy dom opisuje to, co ukrywamy w swoim życiu lub co jest przed nami ukryte i co próbujemy całe życie odkryć. Osoby, które mają osobiste planety lub światła w tym domu, często wiodą podwójne życie – oficjalne i to prywatne, bądź wstydliwie ukryte. Niechętnie dzielą się swoimi sekretami, pilnie strzegą prywatności i nie wpuszczają obcych do swojego domu i życia.  

Transformacja i przemijanie
Tradycyjnie dom ósmy jest w podręcznikach astrologii od wieków zwany domem śmierci. Nie dziwi to mnie, bo jednocześnie był również związany ze strachem i wszystkim tym, czego nie znamy i się boimy, a śmierć właśnie do tego obszaru życia należy. W tym domu znajdziemy więc to, co możemy stracić oraz to, czego nigdy nie będziemy mogli mieć. Opisuje również stany, które stawiają nas na granicy śmierci lub przybliżają nas do niej, oswajają nas z nią. Ósmy dom związany jest więc z żałobą, pogrzebami, regeneracją po długiej chorobie, a także z operacjami chirurgicznymi, które i w naszych czasach wzbudzają przerażenie i strach o życie. Ósmy dom opisuje straty, jakie możemy ponieść, a także zakończenie trudnych procesów, chorób i innych transformujących nasze życie wydarzeń. Osoby z silnym ósmym domem mają wiele doświadczeń w swoim życiu związanych z zagrożeniem życia, śmiercią bliskich, operacjami, kontaktami z duchami, psychoterapią. Mają również niesamowitą zdolność do regeneracji i podnoszenia się z każdego kryzysu i upadku.

Wspólne pieniądze
Ósmy dom jako drugi w kolejności odliczania od siódmego domu oznacza też wynik negocjacji, efekty ugody, to, co druga strona dostanie w wyniku procesu. To również dom oświadczeń woli, testamentów, spadków i nieoczekiwanych zysków. Opozycyjny do niego dom drugi opisuje nasze osobiste zasoby materialne i stan posiadania. Ósmy dom natomiast to obszar wspólnych pieniędzy, które dzielimy z innymi ludźmi, krewnymi, partnerami biznesowymi czy życiowymi. Dlatego do tego domu przypisane są kredyty, fundusze, wirtualne pieniądze, banki, a także pieniądze partnera i w ogóle cudze pieniądze. Ósmy dom pokazuje naszą zdolność kredytową i umiejętność zdobywania finansowania, życia na kredyt i obracania wirtualnymi lub cudzymi pieniędzmi.

Osoby posiadające osobiste planety lub światła w ósmym domu zawodowo zajmują się zarządzaniem cudzym majątkiem, grają na giełdzie, spekulują lub uprawiają hazard (w połączeniu z domem V), a także żyją z odsetek, kredytów czy utrzymują się z rodzinnego lub małżeńskiego majątku. Nieraz silny ósmy dom skłania do nadużyć finansowych, ciągłego życia na kredyt, marnotrawstwa, spirali kredytowej, naciągania innych na pieniądze, a nawet do kradzieży i oszustw podatkowych i finansowych. Jednak aby to stwierdzić z całą pewnością, badamy też inne sygnifikatory bogactwa i majątku (Wenus, Jowisz, władcy II i VIII domu).

Horoskop Priscilli Presley

Priscilla Presley ur. 24.05.1945 g. 22:40 (+4:00) Brooklyn, NY, USA
klasyfikacja: B, źródło: godzina z biografii, Solar Fire Gold v8


Żona Elvisa Presleya, Priscilla Presley, nie pochodziła z bogatej rodziny, nie mogła więc liczyć na spadek czy wsparcie rodziny. Jednak w jej ósmym domu znajduje się Jowisz, co prawie zawsze oznacza szczęście do pieniędzy, spadek i obracanie dużym sumami. Jowisz jest w słabej kondycji, bo w znaku swojego wygnania. Wierzchołek ósmego domu wypada w znaku kreatywnego Lwa, a Słońce jest w piątym domu w znaku Bliźniąt. Priscilli nigdy nie zależało na pieniądzach, ale zawsze je miała. Odkąd jako czternastolatka poznała Elvisa Presleya, on fundował jej wiele rzeczy (przeloty, rozrywki, czesne w szkole). Sama odeszła od piosenkarza, a po rozwodzie dostała spore alimenty, ale było powszechnie wiadomo, że Elvis był bardzo szczodry i nie żałował pieniędzy na wydatki córki i byłej żony. Po śmierci Presleya w 1977 roku jego majątkiem i spuścizną zarządzał jego ojciec Vernon. Przed swoją śmiercią w 1979 roku ustanowił Priscillę zarządcą spadku po Elvisie, bo ich córka Maria Liza miała dopiero jedenaście lat. Priscilla stanęła przed trudną decyzją. Graceland, posiadłość Elvisa, była na skraju bankructwa (Jowisz w Pannie – bezwartościowy spadek). Priscilla nie chciała jednak sprzedać domu rodzinnego swojej córki. Jej ósmy dom jest władany przez Słońce, które jest w znaku pomysłowych i mających smykałkę do handlu Bliźniąt. Priscilla postanowiła przekształcić Graceland w muzeum i udostępnić je zwiedzającym, co nastąpiło 7 czerwca 1982 roku. Znacznie rozbudowała też sklepy z pamiątkami. Jej Jowisz w ósmym domu zaczął działać i przynosić wielomilionowe dochody. Przekształciła bankrutującą posiadłość w przedsiębiorstwo przynoszące średnio sto milionów dolarów rocznie. Graceland jest po Białym Domu najczęściej odwiedzaną prywatną rezydencją w Stanach Zjednoczonych. Jak widać Priscilla z Jowiszem w Pannie w obliczu bankructwa (wygnanie) była w stanie zmobilizować się i zrealizować cel swojego ósmego domu, czyli kreatywnie (Lew i Słońce w V domu) zarządzać cudzymi pieniędzmi (czyli spadkiem córki).


Jest to fragment artykułu "VIII dom: fakty i mity", który został opublikowany w  numerze 1-2(6-7)/2012 kwartalnika "Astrologia Profesjonalna".

Nowoś›ci

Astrologiczne aforyzmy medyczne

Jeśli Księżyc porusza się szybko i jest wzrastający oraz tworzy aplikacyjny sekstyl lub trygon z władcą ascendentu, nawet jeśli jest pod horyzontem, to przyspiesza leczenie, a jeszcze lepiej jest, jeśli zachodzi recepcja

Jak zadawać pytania horarne?

Kiedy chcemy wiedzieć, czy zdamy jutro egzamin, czy on do mnie wróci lub czy warto zainwestować w tę firmę, o wiele szybciej i dokładniej dowiemy się tego używając technik astrologii horarnej. Ale zanim zadamy pytanie, musimy wiedzieć, jak to zrobić. Nie, to wcale nie żarty. Od umiejętności prawidłowego zadawania pytań zależy, czy odpowiedź będzie trafna i zadowoli osobę pytającą. Jak więc zadawać pytanie w astrologii horarnej?

Zagadka noworoczna: Skąd ten cytat?

Zapraszam do rozwiązania naszej zagadki noworocznej. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Skąd pochodzi ten cytat?

Brando, Marlon

Marlon Brando dzięki swoim rolom stał się symbolem seksu i prawdziwego buntownika, co doskonale oddaje symbolikę znaku Barana, pełną odniesień do siły i męskości.

Morin, Jean Baptiste

Morin obliczał datę podróży pod swój horoskop. Księżyc podróży jest w koniunkcji z jego urodzeniowym Merkurym.

Budowa domu

Od wieków ludzie dużą wagę przykładają do momentu rozpoczęcia budowy budynku. Jest z tym związanych wiele przesądów i zwyczajów. Jednak za horoskop budowy domu astrologowie przyjmowali zawsze moment położenia pierwszej cegły.

Horoskop podróży

Aby pomóc losowi i zapewnić sobie bezpieczniejszą i bardziej komfortową podróż, możemy wyznaczyć horoskop podróży. Horoskop podróży stawiamy na moment, kiedy planujemy wyjść z domu lub wsiąść do pojazdu, którym kierujemy lub mamy wpływ na podróż.

Dom VIII: fakty i mity

Ósmy dom jest domem następującym, któremu przypisuje się jakość stałą, żywioł wody i powiązanie ze znakiem Skorpiona. Ósmy dom jest mało dynamiczny, bo to w domach kardynalnych coś się dzieje, a w domach upadających rzeczy poddawane są procesowi analizy, zmiany i doskonalenia.

Co nam przyniesie Jowisz w znaku Bliźniąt?

Jowisz na wygnaniu działa inaczej, niż się tego spodziewamy. Nie włada tym znakiem, a wręcz jest na wygnaniu ze swojego królestwa, bo znak wygnania jest opozycyjny do znaku, którym dana planeta włada.

Znak Barana

Znak Barana to pierwszy znak zodiaku, który wyznacza początek wiosny i nowego roku astronomicznego oraz astrologicznego. Charakterystyka tego znaku pochodzi od połączenia symboliki żywiołu ognia i jakości kardynalnej, którym Baran jest w zodiaku podporządkowany.

Jak nauczyć się astrologii?

Wiele osób pyta mnie, czy każdy może zostać astrologiem. Odpowiadam zawsze, że tak! Astrologia nie jest nauką tajemną i łatwo poznać jej reguły. Dla jednych może być nudna i nieciekawa, a dla drugich stać się ciekawym hobby, życiową pasją, czy nawet zawodem. Jak więc nauczyć się astrologii?

Jowisz w Bliźniętach od 11.06.2012

11 czerwca Jowisz wejdzie do Bliźniąt i zostanie w nim aż do 26 czerwca 2013 roku. Będzie szansa na pozytywne zmiany w twoim życiu. Jowisz po zodiaku wędruje dostojnie i powoli. Przez jeden znak przechodzi mniej więcej rok. Niczym wielki czarodziej przynosi zmiany i pielęgnuje dobre cechy każdego znaku. Branże i dziedziny, które aktualnie wskazuje, stają się dostępne dla większej liczby ludzi, a to sprzyja sukcesom i zadowoleniu.

Redakcja

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna jest jedynym czasopismem poświę™conym profesjonalnej astrologii, jakie ukazuje się™ na polskim rynku.

Adres redakcji:
ul. Pruszkowska 29/259,
02-119 Warszawa

Napisz do nas
Tel. kom: 0-600-218-488/588

© 2011-2018 Albireo s.c.

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna jest jedynym czasopismem poś›wię™conym profesjonalnej astrologii, jakie ukazuje się™ na polskim rynku.

Adres redakcji:
ul. Pruszkowska 29/259,
02-119 Warszawa
e-mail: redakcja (mał‚pa) astrologiapro.pl
tel. kom: 0-600-218-488/588