Należy wiedzieć, że jedną z najbardziej znanych i powszechnie przytaczanych w podręcznikach podstaw zarządzania koncepcji motywacji jest tzw. piramida potrzeb Abrahama Maslowa. To dzięki swej prostocie stała się tak popularna, i przez to bywa wykładana już w szkołach średnich lub na kursach językowych.
Kim był Maslow? Skąd wzięła się jego koncepcja potrzeb?
Abraham Maslow stworzył ją, kiedy jako znany psycholog został poproszony o przeprowadzenie wykładu dla menedżerów. Szukał czegoś, co wszyscy będą w stanie zrozumieć. Opracował więc hierarchię potrzeb, później często przedstawianą w postaci piramidy. Według Maslowa ludzie są motywowani przez potrzeby pięciu różnych rodzajów. Jednakże aby potrzeby wyższego rzędu miały w ogóle jakieś znaczenie, muszą być zaspokojone potrzeby niższego rzędu.
Piramida potrzeb Maslowa – podstawowe informacje
Najbardziej podstawowe (u podstawy piramidy) są potrzeby fizjologiczne. Jeżeli ktoś jest głodny, spragniony, niewyspany – trudno się dziwić, że przede wszystkim będzie na niego wpływać motywacja oparta na zaspokajaniu tych potrzeb. Maslow do potrzeb fizjologicznych zaliczył również seks. Dopiero kiedy potrzeby fizjologiczne są zaspokojone, dana osoba zaczyna myśleć o innych. Kolejną kategorią są potrzeby bezpieczeństwa – oznaczające „de facto”, poza brakiem strachu, także długotrwałe zaspokajanie potrzeb fizjologicznych (kto raz wyspał się pod mostem, nie będzie już senny, ale będzie chciał mieć nieco bardziej stałe lokum). Trzecim szczeblem piramidy są potrzeby przynależności (lub inaczej afiliacji). Oznaczają one naturalną dla większości ludzi chęć bycia członkiem grupy społecznej. Jest to, inaczej mówiąc, potrzeba życia akceptowanym przez innych. Kiedy ma się już akceptację w grupie lub grupach, kolejną pojawiającą się potrzebą jest szacunek i uznanie w oczach innych. Ostatnim szczeblem piramidy jest potrzeba samorealizacji – najbardziej ezoteryczna i ujawniająca się dopiero po zaspokojeniu potrzeb niższych. Oznacza ona chęć rozwijania się, doskonalenia, spełnienia.
Więcej interesujących wpisów w temacie nauki i samorozwoju, znajdziesz w serwisie www.kulturalny.pl.
W praktyce zaklasyfikowanie do tej kategorii jest możliwe tylko wtedy, kiedy uda nam się zaspokoić pozostałe potrzeby (na przykład osoba pisząca wiersze do szuflady być może w ten sposób samorealizuje się, ale już autor wysyłający swoje dzieła do czasopism czy na konkursy prawdopodobnie liczy również na zaspokojenie potrzeby afiliacji i szacunku).