Żeń-szeń to roślina z gatunku Panax ginseng. Wykorzystywany jest jego korzeń, który ma charakterystyczny kształt, przypominający nawet człowieka. Z tego otrzymuje się żeń-szeń biały i czerwony. Obecnie większość dostępnych na rynku żeń-szeń jest pozyskiwany z roślin uprawianych w Chinach, Korei i Rosji. Zgodnie z zasadami medycyny chińskiej cieszy się doskonałą reputacją od ponad 5000 lat. Jej czerwone owoce rodzą się od trzeciego roku, a korzeń zbiera się od siódmego roku po posadzeniu.
Żeń-szeń jest uważany za roślinę adaptogenną par excellence. Zawierają substancje, które zwiększają zdolność adaptacji do czynników stresowych (zewnętrznych lub wewnętrznych). Jest to szeroka grupa i czasami jest to termin nieco nieprecyzyjny. Wiemy jednak, że synergia składników tych roślin ma właściwości przeciwutleniające, metaboliczne i immunomodulacyjne oraz służy jako ogólny tonik. Z drugiej strony, wspomagają one również proces regeneracji po wysiłku fizycznym i umysłowym.
Nie mają one działań niepożądanych (jeśli występują w postaci suplementu diety). Mają one jednak pewne środki ostrożności i przeciwwskazania. Mogą one wchodzić w interakcje z lekami, dlatego przy ich stosowaniu należy zasięgnąć porady specjalisty. Ich działanie różni się od działania środków pobudzających (które mogą prowadzić do późniejszego wyczerpania, ponieważ wywołują mechanizm adaptacji do stresu, np. kofeina).
Jakie są jej właściwości i zastosowania?
Korzeń przyczynia się więc do poprawy sprawności umysłowej: koncentracji, koordynacji i czujności. Zwalcza zmęczenie i znużenie, ożywia organizm, a także wspomaga prawidłowe funkcje seksualne (pobudza apetyt seksualny). Wspomaga układ odpornościowy i utrzymuje prawidłowy metabolizm glukozy i insuliny. Może mieć również działanie uspokajające, chociaż może się to wydawać sprzeczne z działaniem „stymulującym”, ponieważ połączenie jego składników ma działanie „modulujące”.
A odwiedzając, Rynek Farmaceutyczny, dowiesz się m.in., jak skutecznie radzić sobie z kacem.
Środki ostrożności.
Ze względu na swoje właściwości żeń-szeń ma wiele cech, które należy rozważyć przed jego zażyciem. Przyjmowany jako suplement diety, po uprzedniej konsultacji w celu wykrycia przeciwwskazań, w zalecanych dawkach i przez zalecany czas, nie ma skutków ubocznych. Przed zażyciem leku należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, ponieważ może on wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak doustne leki przeciwzakrzepowe, niektóre leki przeciwdepresyjne lub leki przeciwcukrzycowe – leki hipoglikemizujące. Nie zaleca się go również osobom z wysokim ciśnieniem krwi, bezsennością lub skłonnością do nerwowości. W przypadku ciąży należy ją całkowicie wykluczyć.
Zalecenia.
Jak już zostało wspomniane, przed zażyciem żeń-szenia należy zasięgnąć porady. Ponadto zaleca się uzupełnianie jego spożycia zrównoważoną dietą, ćwiczeniami fizycznymi itp. Należy również pamiętać, że jest to bardzo podrabiana roślina, dlatego należy ją zawsze kupować w sprawdzonych sklepach a najlepiej w aptece.