Jowisz obiegający Słońce w okresie niecałych dwunastu lat, ma orbitę prawie kołową. Nie ma tu więc charakterystycznej zmienności pór roku. Jest to największa i najmasywniejsza spośród planet. Masa Jowisza jest trzysta razy większa niż masa Ziemi.
Budowa Jowisza
Najprawdopodobniej Jowisz zbudowany jest wyłącznie z gazu. Atmosfera planety składa się wodoru (ponad 60%), helu (35%), neonu (3%), amoniaku (1%) i metanu (1%). W atmosferze Jowisza odkryto też acetylen, etan, cyjanowodór, parę wodną itp. Na dnie atmosfery panuje ciśnienie 700 tys. barów. Pod tak zawrotnym ciśnieniem wodór przechodzi w tzw. stan metaliczny. Planeta posiada własne źródła energii. Oprócz promieni odbitych wysyła też długofalowe cieplne i radiowe własne promieniowanie. Jowisz ma 61 księżyców.
Powierzchnia Jowisza
Na jego powierzchni widoczne są równoległe do równika ciemniejsze i jaśniejsze pasy oraz mniejsze nieregularne plamy, które stale zmieniają położenie. Ich obserwacje wskazują na bardzo szybki obrót planety. Rezultatem szybkiego ruchu wirowego jest dość znaczne spłaszczenie planety. Atmosfera Jowisza jest w ciągłym ruchu. Wiatry tam wiejące osiągają prędkość 16 tys. km/godz. Obłoki par amoniaku zmieniają ustawicznie swe rozmiary i kierunek ruchu, czemu towarzyszą silne i częste wyładowania atmosferyczne.
Na ten proces nakładają się żółte pasma obłoków położonych równolegle i symetrycznie względem równika planety. Poruszają się one zawsze w kierunku wschodnim z prędkością 1000 m/s. Na powierzchni Jowisza widoczne są również inne pasma obłoków ułożonych równoległe do dwóch głównych pasów równikowych.
Więcej informacji na temat planet i układu słonecznego znajdziesz w serwisie https://www.horoskop24.pl.