Dlaczego te relacje, które od początku wydawały się idealne, potrafią zepsuć się z dnia na dzień? Odpowiedź wcale nie jest prosta i często nie można jej streścić do „zmieniał się”.
Często bowiem to właśnie odkrywanie prawdziwego ja partnera doprowadza nas na skraj wyczerpania emocjonalnego i psychicznego, a wizja idealnej przyszłości razem pryska, zastąpiona przez koszmar teraźniejszości.
On nie jest taki, jak by chciała
Masa młodych par popełnia kardynalny błąd i zakłada, że ta druga osoba jest dokładnie taka, jaką sobie wymarzyliśmy. Te cechy naszego partnera, które są dla nas jeszcze nieznane, uzupełniamy w głowie, tworząc fałszywy obraz danej osoby. Wtedy często, zamiast skupiać się na poznawaniu siebie, swojej wizji przyszłości czy oczekiwań w stosunku do drugiej połówki, zakładamy, że coś jest oczywiste.
I kiedy okazuje się, że się pomyliliśmy, pojawia się rozczarowanie i pierwsze poważne zgrzyty. Dajemy sobie ciche dni i stawiamy wymagania, których nasz partner nie chce albo nawet nie może spełnić, przez co wspólne życie zaczynam nam ogromnie ciążyć.
Partner nigdy nie będzie tylko dla Ciebie
Bardzo często młode osoby chcą spędzać ze swoją drugą połówką jak najwięcej czasu. To typowa postawa zwłaszcza dla tych par, które nie widują się codziennie i są zmuszone ograniczać się do pisania SMS-ów albo codziennych rozmów telefonicznych.
To nastawienie zmienia się jednak mocno, gdy zaczynamy ze sobą mieszkać albo spędzać razem więcej czasu. Wtedy chcemy wydzielać sobie swoją prywatną przestrzeń i czas tylko dla siebie. Żeby nasz związek zdrowo funkcjonował, musimy uszanować wolę naszego partnera i dać mu odrobinę wolności. Zbyt dużo czasu razem nie tylko nie pozwala nam się rozwijać w innych kierunkach, ale z czasem może zacząć krępować.
Musicie szanować swoje poglądy
Nie ważne, czy dotyczą one religii, polityki czy innych sfer życia codziennego, musicie okazywać sobie zrozumienie i akceptację. Nie możecie doprowadzić do sytuacji, w której wasza druga połówka czuje się wyśmiewana albo niezrozumiana. Jeśli naprawdę coś do Ciebie nie przemawia, nie bój się dzielić swoimi wątpliwościami, ale nie rób tego w sposób opresyjny czy napastliwy.
Bardzo często związki rozpadają się, bo jedna ze stron przestaje po latach akceptować dziwactwa drugiej. Takie rozstanie niestety nigdy nie sprawi, że będziecie żyć ze sobą w zgodzie, a to spora przeszkoda, jeśli w waszym związku pojawiły się już dzieci albo nawet wnuki.
Więcej artykułów o zdrowiu psychicznym znajdziesz w serwisie https://www.healthy.pl/.