Kwartalnik Astrologia Profesjonalna

Znak Barana

Izabela Podlaska-Konkel

Znak Barana to pierwszy znak zodiaku, który wyznacza początek wiosny i nowego roku astronomicznego oraz astrologicznego. Charakterystyka tego znaku pochodzi od połączenia symboliki żywiołu ognia i jakości kardynalnej, którym Baran jest w zodiaku podporządkowany. Słońce w swojej pozornej rocznej wędrówce po niebie przebywa w znaku Barana od 21 marca do 20 kwietnia. Baran jest znakiem kardynalnym, ognistym, męskim, dziennym i zwierzęcym.

Ognista siła woli
Baran razem z Lwem i Strzelcem są znakami żywiołu ognia. Baran jako pierwszy reprezentant tego żywiołu zawiera w sobie całą jego pierwotną energię. Ogień to w astrologii aktywność, działanie, inicjatywa i walka o palmę pierwszeństwa. Ambicje i życiowe cele są niezbędne, aby coś w życiu osiągnąć. Znak Barana wie, jak trzeba wzmocnić naszą wolę, być pewnym siebie, znaleźć motywację do działania i wyznaczyć sobie cel, do którego dążymy za wszelką cenę.  Baran zrobi wszystko, aby nasze działania były skuteczne. Wskazuje na nowe plany, próbowanie czegoś nieznanego i wyraża wielką energię, dzięki której możemy stworzyć coś z niczego. To znak wielkich możliwości, zapału i tworzenia czegoś od początku, kiedy nie mamy żadnego zaplecza. Akceptujemy w nim życie takie, jakim jest. Jesteśmy pełni zapału, czasami niecierpliwi i narwani, bo tak bardzo chcemy wyruszyć w podróż lub rozpocząć nową przygodę. Znak Barana mówi nam, że musimy znaleźć w sobie siłę, aby wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać, nie oglądając się na innych. Znak Barana wyraża szybkość i natychmiastowe działanie, a także niecierpliwość i nieumiejętność czekania.

Ogień Barana można opisać jako płomień zapałki, którą zapalamy ognisko lub płomień świecy, która rozświetla mrok. Energia Barana może przenosić góry, dlatego dobrze do tego znaku pasuje obraz małej iskry, która rozpala wielkie ognisko, ale i może być początkiem wielkiego pożaru. Ogień przecież może nas i ogrzać, i sparzyć. Dlatego Baran związany jest z walką, choć nieraz jest to porywanie się z motyką na słońce.

Wiosenna energia
Kiedy nadchodzi wiosna, wszystko z wielką energią budzi się do życia i na wyścigi wzrasta i rozkwita. Na drzewach pojawiają się liście, trawa bujnie rośnie, rośliny zakwitają i puszczają pąki. Energia nowości, odrodzenia i świeżości jest obecna wszędzie dookoła. Baran nosi więc w sobie energię wiosny. Baran jest znakiem kardynalnym, dlatego zawsze dąży do bycia pierwszym, najlepszym i jest zawsze na przedzie. Baran lubi zaczynać nowe sprawy, ale nudzi go ślęczenie nad rachunkami i sprawozdaniami. Baran jako kardynalny ogień czyli ciągłe inicjowanie nowych zdarzeń, wiąże się z romansami i seksem, niesie ze sobą dużą kumulację energii i zapał potrzebny do nawiązania znajomości i powstania związku. Kiedy jednak trzeba coś rozwijać, pielęgnować i podtrzymywać, musimy poprosić o pomoc znak Lwa i Strzelca, pozostałe znaki ogniste. Baran bowiem nastawiony jest na ciągłe inicjowanie wydarzeń, a nie na ich dopracowywanie czy kończenie.

Męski jak Baran
Baran jest znakiem męskim, co oznacza, że jego głównym celem jest bycie wciąż aktywnym i rozpoczynanie nowych projektów. Znak Barana jest uważany za archetyp mężczyzny, bo włada nim planeta męskiej energii Mars. Jednak nie tylko z tego powodu. Jako kardynalny ogień Baran musi wciąż udowadniać, że potrafi  w minutę zrobić coś, za co inni nie umieją zabrać się latami. Znak Barana opisuje ludzi dynamicznych, zdecydowanych i przedsiębiorczych, którzy lubią ryzykować, żeby osiągnąć swoje cele i potrafią przewodzić innym. Dlatego kobiety, które w swoim horoskopie mają planety osobiste lub oś w znaku Barana, zdradzają w swoim zachowaniu wiele cech męskich i dobrze się z mężczyznami dogadują. Nie są bezradne i przejmują inicjatywę zarówno w sprawach zawodowych, jak i osobistych. Mężczyźni, którzy mają planety osobiste w znaku Barana, są bardzo męscy i ciągle o coś walczą z całym światem.

W dziennym świetle
Jako znak dzienny Baran jest przystosowany do działania w jasnych i prostych sytuacjach. Nic, co ciemne, ukryte i niejasne, nie jest domeną tego znaku. Baran nie knuje, tylko od razu rusza do ataku. Nic nie ukrywa, bo nie umie długo chować urazy i chce szybko wyjaśnić sporne sprawy lub wyrównać rachunki – poprzez walkę lub uznanie jego zwycięstwa i dominacji. Baran jako znak dzienny jest również nastawiony głównie na siebie, na rozwijanie swojej osobowości i charyzmy. Dlatego Słońce jest w tym znaku wywyższone.

Znak zwierzęcy
Baran należy do znaków zwierzęcych czworonożnych, razem z Bykiem, Lwem, Strzelcem i Koziorożcem. Przynależność do tej grupy daje duże pole do interpretacji znaku Barana. Dzięki temu jest to znak instynktów, ulegania swoim pragnieniom i zachciankom. Żywiołowo i gwałtownie reaguje na silne emocje. Baran jako znak zwierzęcy nie jest dobrym mówcą i woli działać, niż rozmawiać czy snuć plany w nieskończoność. Jego siłą jest odwaga, szybka reakcja i brak wahania. Walenie głową w mur i najpierw zrobić, potem pomyśleć, to świetna charakterystyka znaku Barana

Wygląd
Osoby, które mają silnie zaznaczony znak Barana w horoskopie (czyli mają w nim Słońce, Księżyca, dużo planet, ascendent lub medium coeli) mają jasną, wrażliwą skórę, podatną na zaczerwienienia. Są umięśnieni. Mężczyźni mogą mieć rzadkie włosy i problemy z wczesnym łysieniem.

Planetarne powiązania
Planetą, która włada Baranem, jest Mars. Słońce jest w nim wywyższone. Saturn jest w Baranie w upadku (w opozycyjnej Wadze jest bowiem wywyższony). Wenus jest w znaku Barana na wygnaniu, bo jest władczynią opozycyjnego znaku Wagi.

Znak Barana - atrybuty
Kierunek:  wschód.
Części ciała: głowa, twarz.
Miejsca: nasłonecznione, piaszczyste, górzyste; w środku domu: ściany, podmurówka, fundamenty, sufit, tapety, kaloryfer, ogrzewanie, kominek lub inne miejsca, gdzie jest ogień lub źródło ciepła.
Państwa: Anglia, Niemcy, Francja, Szwecja, Polska, Dania, Palestyna, Syria.
Miasta: Florencja, Neapol, Marsylia.
Kolory: biały, czerwony; nasycone, gorące, spalone kolory.
Planetarny władca: Mars
Znane osoby, które urodziły się ze Słońcem w znaku Barana:  Marlon Brando, Vincent van Gogh, Giovanni Casanova, Adolf Hitler, Abraham Maslow, Piotr Adamczyk, Akira Kurosava, Aneta Kręglicka, Aretha Franklin, Francisco Goya, Joan Crawford, Al Gore, Henryk II, król Francji, Tadeusz Kantor, Olga Lipińska, Bronisław Malinowski, Francis Ford Coppola, Wilbur Wright.

 

Artykuł ukazał się w numerze 2-3(3-4)/2011 kwartalnika "Astrologia Profesjonalna"

Nowoś›ci

Astrologiczne aforyzmy medyczne

Jeśli Księżyc porusza się szybko i jest wzrastający oraz tworzy aplikacyjny sekstyl lub trygon z władcą ascendentu, nawet jeśli jest pod horyzontem, to przyspiesza leczenie, a jeszcze lepiej jest, jeśli zachodzi recepcja

Jak zadawać pytania horarne?

Kiedy chcemy wiedzieć, czy zdamy jutro egzamin, czy on do mnie wróci lub czy warto zainwestować w tę firmę, o wiele szybciej i dokładniej dowiemy się tego używając technik astrologii horarnej. Ale zanim zadamy pytanie, musimy wiedzieć, jak to zrobić. Nie, to wcale nie żarty. Od umiejętności prawidłowego zadawania pytań zależy, czy odpowiedź będzie trafna i zadowoli osobę pytającą. Jak więc zadawać pytanie w astrologii horarnej?

Zagadka noworoczna: Skąd ten cytat?

Zapraszam do rozwiązania naszej zagadki noworocznej. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Skąd pochodzi ten cytat?

Brando, Marlon

Marlon Brando dzięki swoim rolom stał się symbolem seksu i prawdziwego buntownika, co doskonale oddaje symbolikę znaku Barana, pełną odniesień do siły i męskości.

Morin, Jean Baptiste

Morin obliczał datę podróży pod swój horoskop. Księżyc podróży jest w koniunkcji z jego urodzeniowym Merkurym.

Budowa domu

Od wieków ludzie dużą wagę przykładają do momentu rozpoczęcia budowy budynku. Jest z tym związanych wiele przesądów i zwyczajów. Jednak za horoskop budowy domu astrologowie przyjmowali zawsze moment położenia pierwszej cegły.

Horoskop podróży

Aby pomóc losowi i zapewnić sobie bezpieczniejszą i bardziej komfortową podróż, możemy wyznaczyć horoskop podróży. Horoskop podróży stawiamy na moment, kiedy planujemy wyjść z domu lub wsiąść do pojazdu, którym kierujemy lub mamy wpływ na podróż.

Dom VIII: fakty i mity

Ósmy dom jest domem następującym, któremu przypisuje się jakość stałą, żywioł wody i powiązanie ze znakiem Skorpiona. Ósmy dom jest mało dynamiczny, bo to w domach kardynalnych coś się dzieje, a w domach upadających rzeczy poddawane są procesowi analizy, zmiany i doskonalenia.

Co nam przyniesie Jowisz w znaku Bliźniąt?

Jowisz na wygnaniu działa inaczej, niż się tego spodziewamy. Nie włada tym znakiem, a wręcz jest na wygnaniu ze swojego królestwa, bo znak wygnania jest opozycyjny do znaku, którym dana planeta włada.

Znak Barana

Znak Barana to pierwszy znak zodiaku, który wyznacza początek wiosny i nowego roku astronomicznego oraz astrologicznego. Charakterystyka tego znaku pochodzi od połączenia symboliki żywiołu ognia i jakości kardynalnej, którym Baran jest w zodiaku podporządkowany.

Jak nauczyć się astrologii?

Wiele osób pyta mnie, czy każdy może zostać astrologiem. Odpowiadam zawsze, że tak! Astrologia nie jest nauką tajemną i łatwo poznać jej reguły. Dla jednych może być nudna i nieciekawa, a dla drugich stać się ciekawym hobby, życiową pasją, czy nawet zawodem. Jak więc nauczyć się astrologii?

Jowisz w Bliźniętach od 11.06.2012

11 czerwca Jowisz wejdzie do Bliźniąt i zostanie w nim aż do 26 czerwca 2013 roku. Będzie szansa na pozytywne zmiany w twoim życiu. Jowisz po zodiaku wędruje dostojnie i powoli. Przez jeden znak przechodzi mniej więcej rok. Niczym wielki czarodziej przynosi zmiany i pielęgnuje dobre cechy każdego znaku. Branże i dziedziny, które aktualnie wskazuje, stają się dostępne dla większej liczby ludzi, a to sprzyja sukcesom i zadowoleniu.

Redakcja

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna jest jedynym czasopismem poświę™conym profesjonalnej astrologii, jakie ukazuje się™ na polskim rynku.

Adres redakcji:
ul. Pruszkowska 29/259,
02-119 Warszawa

Napisz do nas
Tel. kom: 0-600-218-488/588

© 2011-2018 Albireo s.c.

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna jest jedynym czasopismem poś›wię™conym profesjonalnej astrologii, jakie ukazuje się™ na polskim rynku.

Adres redakcji:
ul. Pruszkowska 29/259,
02-119 Warszawa
e-mail: redakcja (mał‚pa) astrologiapro.pl
tel. kom: 0-600-218-488/588