Kwartalnik Astrologia Profesjonalna

Jak nauczyć się astrologii?

Izabela Podlaska-Konkel

Wiele osób pyta mnie, czy każdy może zostać astrologiem. Odpowiadam zawsze, że tak! Astrologia nie jest nauką tajemną i łatwo poznać jej reguły. Dla jednych może być nudna i nieciekawa, a dla drugich stać się ciekawym hobby,  życiową pasją, czy nawet zawodem. Jak więc nauczyć się astrologii?

Astrologiczny alfabet
Zanim nauczysz się interpretować horoskopy, musisz opanować podstawy: symbolikę żywiołów i jakości oraz znaczenia znaków zodiaku, planet, osi i domów horoskopu. Na początku może ci się wydawać, że to wszystko nie składa się w jedną całość i że informacje te wykluczają się lub sprawiają, że wszystko się bardzo komplikuje. To normalne. Musisz jednak nauczyć się odróżniać symbol Jowisza od symbolu Saturna, żebyś nie musiał zaglądać do ściągawki, kiedy patrzysz w horoskop. Aby zdobyć te podstawowe informacje, wystarczy kupić jeden podręcznik do nauki astrologii lub zajrzeć do internetu, gdzie jest wiele darmowych stron, które zawierają podstawowe informacje. Kiedy ja się uczyłam astrologii, powiesiłam sobie kartkę z symbolami planet i aspektów  nad biurkiem i w kuchni, żebym jak najczęściej mogła na nie spoglądać. Jestem wzrokowcem, tak więc najlepiej mi było się uczyć. Warto mieć ściągawkę z symbolami astrologicznymi przy sobie lub w miejscu, gdzie często przebywamy lub zaglądamy. Może to być kuchnia, salon, łazienka, sypialnia. Można zrobić zdjęcie lub zeskanować kartkę z wypisanymi poniżej przeze mnie podstawowymi symbolami astrologicznymi i mieć je w komputerze (na pulpicie) lub w telefonie komórkowym.

Alfabet astrologiczny
Światła i planety: Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton.
Znaki zodiaku: Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby.
Aspekty: koniunkcja, sekstyl, kwadratura, trygon, opozycja.

Niby nie ma tego dużo, ale kiedy patrzymy na wykres horoskopu, musimy od razu rozpoznawać symbole. Inaczej do interpretacji dojdziemy dopiero po żmudnym sprawdzaniu każdego symbolu w książce. Druga moja rada dla tych, którzy chcą się nauczyć astrologii, to nie korzystanie z jakichkolwiek tabelek, linii aspektów i innych pomocy w odczytaniu aspektów na wykresie horoskopu. Wyłącz wszystkie te opcje, bo inaczej będziesz początkującym przez kilkanaście lat. Ułatwiacze na wykresie skutecznie wyłączają twoje myślenie i astrologiczne kojarzenie. Umiejętność szybkiego czytania symboli i aspektów na wykresie horoskopu jest kluczowa, żeby od poziomu podstawowego przejść do poziomu średnio zaawansowanego. Naprawdę, nie żartuję! Jeśli nie opanujesz tej umiejętności, trudno ci będzie nauczyć się zaawansowanych technik prognostycznych, takich jak tranzyty i progresje.

Horoskop na 1.06.2011 g. 00:00

Na wykresie, który służy do nauki, powinny być zaznaczone tylko stopnie, w jakich są planety, domy i osie horoskopu.
Horoskop na datę 1.06.2011 godz. 00:00 (CEDT -2:00), Warszawa, Polska, źródło: obliczenia autorki


Osobę początkującą można poznać właśnie po tym, że nie umie samodzielnie znaleźć wszystkich aspektów na wykresie horoskopu. Nie zrozumcie mnie źle. Potem, jako zaawansowani astrologowie, też nie potrzebujemy tabelek do sprawdzenia, jakie aspekty tworzą planety w danym horoskopie. Poza tym każdy astrologiczny program na na dzień dobry ustawione inn eorby czyli zakresy aspektów. Niektóre pokazują sekstyl do 3 stopni, inne do 10. Patrząc tylko w tabelkę możesz pominąć istotne aspekty w horoskopie, który chcesz zinterpretować, nie wierz więc tabelce, bo wywiedzie cię na manowce! Schody zaczynają się, kiedy na siebie nakładamy dwa horoskopy i musimy zorientować się, jakie aspekty tworzą planety z horoskopu A z planetami z horoskopu B.  Na początku jest to trudne, a nawet frustrujące. Ale potem w praktyce oznacza szybki postęp w nauce i błyskawiczną interpretację horoskopu bez żadnych wspomagaczy.

Narzędzia
Nie musisz od razu kupować profesjonalnego programu astrologicznego. Programy nie są tanie. Pieniądze lepiej wydać na podręczniki. Na początek wystarczy wersja demo programu, dzięki której będziesz mógł wygenerować horoskopy swoje i bliskich. Podstawowym narzędziem astrologa są: dane osoby, której robimy horoskop (do tego potrzebna jest pełna data, czyli dzień, miesiąc, rok, godzina i miejsce urodzenia) oraz narzędzie, za pomocą którego obliczymy i narysujemy horoskop. Teraz obliczamy horoskop za pomocą programów komputerowych. Kiedyś astrologowie musieli je obliczać ręcznie, za pomocą efemeryd planet, które zawierają pozycje planet na dany dzień (efemerydy wydawane są na okres od 20 do 100 lat) oraz tablic domów, które pozwalały wykreślić ascendent i wierzchołki domów horoskopu. Jeśli nie masz komputera lub nie lubisz przed nim siedzieć zbyt długo w ciągu dnia, wydrukuj sobie horoskopy i miej je pod ręką. Ja na początku nauki trzymałam te wydruki w teczce, a co ważniejsze wklejałam lub przerysowywałam do kalendarza lub zeszytu. Szczegółowo o programach komputerowych napiszemy w osobnym materiale w kolejnych numerach Astrologii Profesjonalnej.

Zbieranie dat
Jeśli chcesz nauczyć się interpretować horoskopy, musisz mieć mnóstwo przykładów, żeby móc na nich ćwiczyć odczytywanie aspektów i znaczenia planet, domów oraz osi horoskopu. Zbieraj więc daty urodzenia swoich przyjaciół, rodziny i znanych osób (polityków, piosenkarzy, aktorów itp.), bo im więcej horoskopów zrobisz i zinterpretujesz, tym z większą pewnością i wprawą będziesz robił kolejne horoskopy, a szczególnie osób, których w ogóle nie znasz. Najpierw jednak pracuj z horoskopami osób, których biografię dobrze znasz. To ułatwi ci kojarzenie astrologicznych symboli z cechami charakteru danej osoby. Najlepiej jest pracować na horoskopach osób, które znają swoją godzinę urodzenia. Jeśli ktoś nie zna godziny urodzenia, można jej poszukać (piszę o tym więcej w artykule „Problem godziny urodzenia” w tym numerze). Daty zbieraj w bazie danych w komputerze. Ja zakładam na nie osobne pliki, typu: znajomi, rodzina, politycy, aktorzy itp. Pamiętaj, że warto zapisywać dane urodzeniowe w kalendarzu lub w specjalnie do tego przeznaczonym zeszycie. W ten sposób jeśli twój komputer lub program astrologiczny się zepsuje, nie musisz ich odtwarzać od nowa. Ja co jakiś czas robię na wszelki wypadek kopię baz z horoskopami.

Kurs astrologii
Jest wiele podręczników do nauki astrologii (napiszemy o nich w kolejnych numerach „Astrologii Profesjonalnej”). Interpretacji horoskopu można nauczyć się samemu z książką w ręce i wiele osób z powodzeniem wybiera taką drogę. Jednak w przypadku astrologii warto jest pracować w grupie. Dlatego jeśli nie chcesz iść na kurs, zorganizuj grupę przyjaciół lub początkujących astrologów, żeby spotykać się, analizować horoskopy i wymieniać się doświadczeniami. Dobrze jest też uczestniczyć w dyskusjach na forach astrologicznych, których jest w polskim internecie sporo. Wybieraj jednak na początek te, na których moderatorem jest astrolog z wieloletnią praktyką. Fora amatorskie mogą wprowadzić zamęt w twojej głowie, jeśli dopiero zaczynasz naukę. Osobiście polecam Forum Astroportalu, na którym razem z Miłką Krogulską odpowiadamy między innymi na pytania osób początkujących.

Czym innym jest wiedza zawarta w książkach, a czym innym podpatrywanie nauczyciela – doświadczonego astrologa, jak stosuje tę wiedzę w praktyce. Ludzie przychodzą na kurs po to, żeby zobaczyć jak to robią inni. To trochę tak, jak z kursem na prawo jazdy – z instruktorem uczysz się szybciej i pewnych podstawowych błędów uda ci się w ten sposób uniknąć. Oczywiście pod warunkiem, że osoba ucząca ma doświadczenie i umiejętności.

Nie ma jednego, oficjalnego programu kursów astrologii. Każdy nauczyciel opracowuje swój plan, stąd po różnych kursach możemy nabyć różne umiejętności. Są jednak podstawy, które na każdym kursie powinny być przerobione i dobrze wytłumaczone: symbolika planet, znaków zodiaku, aspektów, domów horoskopu, podstawy tranzytów planet, podstawowy progresji i dyrekcji, bhp stawiania horoskopów czyli jak mówić ludziom trudne rzeczy, które widzimy w horoskopie. Nie opłaca się pójść na kurs, na którym nauczyciel dyktuje kolejne rozdziały z podręcznika, a horoskopy widzimy dopiero na ostatnich zajęciach. Tam niczego się nie nauczymy.

Jeśli nie stać cię na kurs, poszukaj darmowych lub tanich wykładów czy spotkań w swoim mieście. Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne organizuje bezpłatny kurs astrologii dla początkujących, który trwa od 2010 roku. PSA organizuje też co roku wiosną wielką konferencję, na której można poznać najbardziej znanych i doświadczonych astrologów z Polski i świata oraz nauczyć się czegoś nowego o astrologii i stylach robienia horoskopów (więcej informacji zdobędziesz na stronie PSA www.polskaastrologia.pl).

Ćwiczenie czyni mistrza
Żeby znać się na astrologii, nie wystarczy poznać symbolikę planet, przeczytać kilka podręczników i zaliczyć kurs. O tym, czy ktoś ma zdolności do bycia astrologiem, czy nie i czy się nim będzie, nie decyduje nauczyciel, ani żadna oficjalna komisja. Zdecydować o tym trzeba samemu. Nasze zdolności i umiejętności interpretacji mogą zmieniać się w czasie, w zależności od życiowych doświadczeń oraz intensywności astrologicznej praktyki. O sukcesie obok pasji decyduje też praktyka. Im więcej lat ktoś zajmuje się czytaniem horoskopów, tym więcej jest w stanie z nich odczytać. Nie bez znaczenia jest tutaj codzienna praca z horoskopami, która polega na obserwacji planet w danym dniu i porównaniu ich do naszego urodzeniowego horoskopu. Im więcej zaobserwujemy tranzytów planet, pełni, zaćmień i nowi Księżyca oraz wyciągniemy wnioski z ich wpływu na nasze życie i życie ludzi, którzy nas otaczają, tym więcej będziemy wiedzieć o astrologii i tym bardziej pewni będziemy naszej astrologicznej prognozy.

 

Artykuł ukazał się w numerze 2-3(3-4)/2011 kwartalnika "Astrologia Profesjonalna"

Nowoś›ci

Astrologiczne aforyzmy medyczne

Jeśli Księżyc porusza się szybko i jest wzrastający oraz tworzy aplikacyjny sekstyl lub trygon z władcą ascendentu, nawet jeśli jest pod horyzontem, to przyspiesza leczenie, a jeszcze lepiej jest, jeśli zachodzi recepcja

Jak zadawać pytania horarne?

Kiedy chcemy wiedzieć, czy zdamy jutro egzamin, czy on do mnie wróci lub czy warto zainwestować w tę firmę, o wiele szybciej i dokładniej dowiemy się tego używając technik astrologii horarnej. Ale zanim zadamy pytanie, musimy wiedzieć, jak to zrobić. Nie, to wcale nie żarty. Od umiejętności prawidłowego zadawania pytań zależy, czy odpowiedź będzie trafna i zadowoli osobę pytającą. Jak więc zadawać pytanie w astrologii horarnej?

Zagadka noworoczna: Skąd ten cytat?

Zapraszam do rozwiązania naszej zagadki noworocznej. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Skąd pochodzi ten cytat?

Brando, Marlon

Marlon Brando dzięki swoim rolom stał się symbolem seksu i prawdziwego buntownika, co doskonale oddaje symbolikę znaku Barana, pełną odniesień do siły i męskości.

Morin, Jean Baptiste

Morin obliczał datę podróży pod swój horoskop. Księżyc podróży jest w koniunkcji z jego urodzeniowym Merkurym.

Budowa domu

Od wieków ludzie dużą wagę przykładają do momentu rozpoczęcia budowy budynku. Jest z tym związanych wiele przesądów i zwyczajów. Jednak za horoskop budowy domu astrologowie przyjmowali zawsze moment położenia pierwszej cegły.

Horoskop podróży

Aby pomóc losowi i zapewnić sobie bezpieczniejszą i bardziej komfortową podróż, możemy wyznaczyć horoskop podróży. Horoskop podróży stawiamy na moment, kiedy planujemy wyjść z domu lub wsiąść do pojazdu, którym kierujemy lub mamy wpływ na podróż.

Dom VIII: fakty i mity

Ósmy dom jest domem następującym, któremu przypisuje się jakość stałą, żywioł wody i powiązanie ze znakiem Skorpiona. Ósmy dom jest mało dynamiczny, bo to w domach kardynalnych coś się dzieje, a w domach upadających rzeczy poddawane są procesowi analizy, zmiany i doskonalenia.

Co nam przyniesie Jowisz w znaku Bliźniąt?

Jowisz na wygnaniu działa inaczej, niż się tego spodziewamy. Nie włada tym znakiem, a wręcz jest na wygnaniu ze swojego królestwa, bo znak wygnania jest opozycyjny do znaku, którym dana planeta włada.

Znak Barana

Znak Barana to pierwszy znak zodiaku, który wyznacza początek wiosny i nowego roku astronomicznego oraz astrologicznego. Charakterystyka tego znaku pochodzi od połączenia symboliki żywiołu ognia i jakości kardynalnej, którym Baran jest w zodiaku podporządkowany.

Jak nauczyć się astrologii?

Wiele osób pyta mnie, czy każdy może zostać astrologiem. Odpowiadam zawsze, że tak! Astrologia nie jest nauką tajemną i łatwo poznać jej reguły. Dla jednych może być nudna i nieciekawa, a dla drugich stać się ciekawym hobby, życiową pasją, czy nawet zawodem. Jak więc nauczyć się astrologii?

Jowisz w Bliźniętach od 11.06.2012

11 czerwca Jowisz wejdzie do Bliźniąt i zostanie w nim aż do 26 czerwca 2013 roku. Będzie szansa na pozytywne zmiany w twoim życiu. Jowisz po zodiaku wędruje dostojnie i powoli. Przez jeden znak przechodzi mniej więcej rok. Niczym wielki czarodziej przynosi zmiany i pielęgnuje dobre cechy każdego znaku. Branże i dziedziny, które aktualnie wskazuje, stają się dostępne dla większej liczby ludzi, a to sprzyja sukcesom i zadowoleniu.

Redakcja

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna jest jedynym czasopismem poświę™conym profesjonalnej astrologii, jakie ukazuje się™ na polskim rynku.

Adres redakcji:
ul. Pruszkowska 29/259,
02-119 Warszawa

Napisz do nas
Tel. kom: 0-600-218-488/588

© 2011-2018 Albireo s.c.

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna jest jedynym czasopismem poś›wię™conym profesjonalnej astrologii, jakie ukazuje się™ na polskim rynku.

Adres redakcji:
ul. Pruszkowska 29/259,
02-119 Warszawa
e-mail: redakcja (mał‚pa) astrologiapro.pl
tel. kom: 0-600-218-488/588